کاسه نمد و انواع آن

در زمان های گذشته آببند کردن تجهیزات صنعتی و انواع مختلف ماشین آلات توسط پارچه یا انواع نمد انجام می شد. نمد ها می توانند روغن را به خود جذب نمایند و بدین صورت مانع از نشت سیالات شوند. می توان گفت مهم ترین کاربرد کاسه نمد جلوگیری از نشت روغن است و به طور کلی کاسه نمد برای آببند نمودن تمامی وسایل و تجهیزات صنعتی که دارای حرکت چرخشی هستند، به کار می رود.

کاسه نمد به گونه های استاتیک و داینامیک استفاده شده و کاربرد های داینامیک آن بیشتر برای پیستون های هیدرولیک سیلندر و شفت های دوار پمپ است. کاربرد کاسه نمد در طراحی ماشین ها بسیار گسترده است و مزایای زیادی را برای استفاده کنندگان به همراه دارد. این واشر ها از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند و در مقایسه با سایر محصولات مشابه ارزان ترند، ساختار ساده ای دارند، از نظر کاربری برای استفاده کننده مطمئن هستند و به راحتی نصب می شود.  ویژگی متمایز دیگر کاسه نمد توانایی بالای آن در تحمل فشار است. کاسه نمد می تواند فشاری در حدود 10 مگا پاسکال را تحمل نماید.

کاسه نمد

کاربرد انواع کاسه نمد

کاسه نمد می تواند در موارد مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد. این کاسه ها در تجهیزات با سرعت کم تا تجهیزات با سرعت چرخش بالا و پر سرعت به کار گرفته می شوند و می توانند گسترده ی دمایی بالایی را نیز تحمل نماید. کاسه نمد در دما های انجماد تا دما های بیش از 500 درجه فارنهایت استفاده می شود و عملکرد صحیح خود را حفظ می نماید. علاوه بر این ها استفاده از آنها در صنایع و تجهیزات مختلف بسیار متداول است و در مواردی مثل انواع ماشین آلات، تجهیزات پیشران دریایی، توربین های گازی، هوایی، جزر و مدی، نیروگاه ها، انواع مختلف پمپ های صنعتی، کمپرسور ها و … به کار برده می شوند. در بعضی از صنایع نیز چندین کاسه نمد با یکدیگر ترکیب شده و یک سیستم مطمئن و اقتصادی را با توجه به کاربرد های مطرح شده برای آن می سازد.

نحوه ی نصب کاسه نمد نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر کاسه نمد به درستی نصب شود، می تواند آببندی تجهیزات مختلف را به خوبی و با بالاترین کارایی انجام دهد.

کاسه نمد و انواع آن کدامند؟

در صنایع و تجهیزات مختلف جنس کاسه نمد متغیر بوده و بر اساس فاکتور هایی مثل حرارت، دما و فشار انتخاب می شود. برای مثال کاسه نمد سیلیکونی برای دما های بالا و  حرارت زیاد، مورد استفاده قرار می گیرد. در صنایع مختلف و در دما های بیشتر از 250 درجه، کاسه نمد وایتون نسوز به کار برده می شود. در برخی محیط های موجود در ماشین های صنعتی، به دلیل وجود خشکی در تجهیزات صنعتی و یا در شرایطی مثل فشار گاز کولر خودرو، از کاسه های نمد ساخته شده از کربن استفاده می شود.

در بعضی از شرایط نیز ممکن است کاسه نمد در مجاورت همیشگی آب باشد. در چنین شرایطی بهتر است از کاسه نمد با فنر استیل استفاده شود. استیل به کار رفته در ساخت کاسه نمد دچار زنگ زدگی و فرسایش و خوردگی نمی شود. در تجهیزات و ماشین آلات صنعتی که شرایط خاصی در آن ها وجود ندارد، بهتر است از کاسه نمد معمولی استفاده شود.

در ادامه ی بحث ، به نمونه هایی از انواع کاسه نمد اشاره می کنیم که شفت دارای حرکت رفت و برگشتی است. در این موارد کاسه نمدی طراحی شده است که دارای دو فنر است و فنر های موجود در دو طرف کاسه نمد باعث حرکت شافت در دو طرف دستگاه می شود. مثل: کمک موتور سیکلت و …

در بالا اشاره شد که کاسه نمد در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد و با توجه به شرایط قطعات داخلی و دستگاه ها و شرایط محیطی باید بهترین گزینه را انتخاب نمود. در ادامه به ذکر چند نمونه از انواع کاسه نمد می پردازیم:

  1. کاسه نمد آهن دار
  2. کاسه نمد ضد روغن
  3. کاسه نمد ضد حرارت
  4. کاسه نمد ضد اسید
  5. کاسه نمد شیاردار
  6. کاسه نمد نسوز
  7. کاسه نمد کشاورزی
  8. و …

 

طراحی کاسه نمد

طراحی کاسه نمد یکی دیگر از موضوعات قابل بحث در این زمینه است. در طراحی کاسه نمد شیار مربوط به لبه ی داخلی وجود دارد که این شیار ممکن است به سمت راست یا چپ باشد. این شیار لبه ی داخلی برای برگردان روغن بر روی انواع شفت ها طراحی و تولید شده است. در هنگام نصب باید توجه داشت که شفت دستگاه چپ گرد یا راست گرد است و در هنگام حرکت قطعات و در حرکت با سرعت بالا، مانع از ریختن روغن شود.

کاسه نمد های ارائه شده توسط شرکت ماهان تجهیز در دو نوع کاسه نمد لاستیکی و کاسه نمد فلزی می باشند که با کلیک بر روی هر کدام میتوانید اطلاعات کامل محصول مورد نظر را مشاهده کنید .

فهرست